wynajem pracowników z Ukrainy w Polsce

Jakie prace wykonują cudzoziemcy w Polsce?

Tylko w ostatnim kwartale, pozwolenie na pracę w Polsce uzyskało ponad 44 000 Ukraińców. Warto przy tym zaznaczyć, że w każdym kwartale liczba ta wzrasta. Ukraińcy są najbardziej liczną grupą cudzoziemców, którzy zatrudniani są w Polsce. Łącznie, pozwolenie na pobyt i pracę w naszym kraju uzyskało już przeszło 700 000 sąsiadów zza wschodniej granicy.

Zgodnie ze statystykami, kolejną liczną grupę cudzoziemców, którzy zatrudnieni są w Polsce, stanowią Wietnamczycy, obywatele Chin, Białorusi, Mołdawii, Rosji. Nie brakuje też mieszkańców odległych zakątków – do Polski przyjeżdża w celach zarobkowych coraz więcej Hindusów.

 

O tym, jakie stanowiska zajmują cudzoziemcy w Polsce najlepiej wiedzą pracownicy agencji pośrednictwa pracy. Według ich statystyk cudzoziemcy zazwyczaj znajdują zatrudnienie w branży budowlanej, przemysłowej i usługowej.

Ukraińcy pracują zwykle na placach budowy, w firmach remontowych, w fabrykach, na halach przemysłowych, w sektorze przetwórstwa. Warto tutaj podkreślić, że najczęściej podejmują pracę sezonową, w okresie wiosenno letnim. To zatrudnienie przy zbiorach.

Nie da się ukryć, że największa część cudzoziemców znajduje pracę, która nie wymaga od nich większego doświadczenia ani wykształcenia. Do tzw. prac łatwych nie muszą nawet komunikować się w języku polskim.

 

Nie można jednak cudzoziemców „szufladkować”. Spora część z nich to przecież wykwalifikowani specjaliści, którzy znajdują zatrudnienie w usługach czy innych branżach rynku. Chińczycy doskonale radzą sobie na przykład w handlu, w sektorze informatycznym, elektronicznym czy finansowym. Warto również pamiętać, że ogromna część cudzoziemców zakłada w Polsce własne biznesy. Wietnamczycy najczęściej trudnią się gastronomią i handlem. To samo dotyczy Hindusów.

 

Cudzoziemcy, którzy przybywają do Polski w celach zarobkowych, najczęściej zgłaszają się do agencji pośrednictwa pracy. Tam określają swój zawodowy profil i mogą liczyć na wsparcie. Okazuje się, że najlepsze agencje pomagają im nie tylko w znalezieniu zatrudnienia na dobrych warunkach, ale znajdują też nierzadko mieszkanie i załatwiają wszelkie formalności. Współpraca z agencją jest bezpieczna zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Agencje posiadają w swojej bazie tylko sprawdzonych cudzoziemców, którzy przebywają na terenie Polski legalnie. Ponadto, sporządzają odpowiednie umowy, nakreślają warunki pracy i mają nad nimi kontrolę. Najlepsze agencje znajdą pracę, lokal mieszkalny, załatwią nawet dowóz pracowników do miejsca zatrudnienia. Zorganizują kurs językowy i poprowadzą karierę zawodową cudzoziemców nie tylko zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, ale też z poszanowaniem wszystkich wartości. Dlatego wynajem pracowników z Ukrainy w Polsce jest opłacalne ze względu na redukcję kosztów szkolenia pracownika z zagranicy.

 

Bez względu na to, jakie prace wykonują cudzoziemcy w Polsce, nie da się ukryć, że taka „siła robocza” jest nam potrzebna. W czasach, kiedy wykwalifikowani specjaliści wyjechali poza granice naszego kraju, brakuje po prostu „rąk do pracy”. Cudzoziemcy pracują solidnie, są uczciwi, zmotywowani. Chcą się uczyć i zdobywać kolejne umiejętności. Szanują pracę i starają się, by ją utrzymać. Niejednokrotnie pozostawili przecież w swojej ojczyźnie rodziny, które trzeba wesprzeć finansowo.