eleganckie wizytówki

Jak odpowiednio przygotować się do prezentacji?

Wystąpienia publiczne towarzyszą ludziom praktycznie na co dzień. Najczęściej jesteśmy w takich sytuacjach słuchaczami, jednak istnieją momenty, w których to my musimy zaprezentować siebie, swoją firmę lub produkt przed szerszą publicznością. W takich sytuacjach często towarzyszy nam trema, która wywołana jest przez kilka różnych czynników. Jak sobie z tym radzić i sprawić, by nasze przemówienie było przekonujące?

Oczywistą rzeczą jest, że do takiej prezentacji należy się odpowiednio przygotować pod względem merytorycznym. W tym celu można przykładowo sporządzić sobie notatki. Pozwoli to nam w chwili ewentualnego „zawieszenia” na szybkie zerknięcie w kartkę i przypomnienie sobie, co jeszcze należy dodać. Pozwoli to uniknąć stresujących przerw i błędów. Sporządzając notatki, warto zadbać o to, by były one jednostronne, ale jednocześnie uporządkowane.

Przed dłuższymi wypowiedziami zawsze warto także kilkukrotnie przećwiczyć tekst prezentacji. Próba generalna może odbyć się przed rodziną, by te kilka osób chociaż trochę imitowało prawdziwą widownię. Taki zabieg sprawi, że my poczujemy się pewniej, a nasza wypowiedź nabierze płynności. Jeszcze jedną próbę powinniśmy wykonać przed lustrem, jednocześnie zwracając uwagę na naszą gestykulację, która jest bardzo ważnym elementem całej prezentacji.

Przed jakimkolwiek wystąpieniem należy się także zapoznać dokładnie z miejscem, w którym będzie się ono odbywać. Przede wszystkim musimy upewnić się, że cały sprzęt działa jak należy, że jesteśmy słyszalni w każdym miejscu sali. Pozwoli to uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych i stresujących niespodzianek.

Jeżeli będziemy prezentować własne usługi lub produkty, warto zaopatrzyć się w eleganckie wizytówki. Nie każda osoba przebywająca na sali będzie notować najważniejsze rzeczy, a być może kiedyś zajdzie potrzeba, aby się z nami skontaktowała. W ten sposób zwiększamy szanse na to, by skutecznie pozyskać nowego klienta.