promocja muzyki w internecie

Internet dobrym miejscem na promowanie muzyki

Każdego roku społeczeństwo poznaje nowe nazwiska w świecie muzyki. Czasem są to obiecujący młodzi artyści, którzy mają chwilowy przebłysk, a później giną w tłumie. Części jednak udaje wznieść się ponad konkurencję na dłużej i nie jest to przypadkiem. Poza oczywistym talentem, który w tej branży odgrywa kluczową rolę, bardzo ważne jest także umiejętne zarządzanie swoim wizerunkiem i skuteczna promocja. Z uwagi na czasy, w jakich żyjemy, w pierwszej kolejności powinno uderzać się w rynek internetowy.

Na początku, zanim jeszcze zaczniemy umieszczać swoje utwory w sieci, warto stworzyć swój profil na portalach społecznościowych lub własną stronę internetową. Doskonałe możliwości oferuje nam Facebook. Aktualnie niemal każdy artysta posiada swój fanpage na tym portalu społecznościowym. Jakie możliwości nam daje? Przede wszystkim pełnić może charakter informacyjny – o nowych utworach zamieszczonych w sieci, o zbliżających się koncertach, o sprawach bardziej prywatnych. Po drugie za jego pośrednictwem możemy wejść w bezpośrednią interakcję z fanami, poznać ich opinie, przedyskutować niektóre kwestie związane z przyszłością, w końcu to dla nich będziemy tworzyć muzykę. Na Facebooku znajdziemy także grupy tematyczne, gdzie mamy szansę powymieniać się poglądami z osobami siedzącymi w tej samej branży lub nawiązać z kimś współpracę.

Gdzie zamieszczać nasze utwory? Promocja muzyki w internecie opiera się przede wszystkim na najpopularniejszych platformach muzycznych. Każdego dnia miliony użytkowników słuchają muzyki za pośrednictwem Spotify, Youtube, SoundClound i właśnie tutaj mamy największe szanse na wypromowanie własnej muzyki. Możemy założyć własny kanał i próbować go rozkręcić lub zwrócić się do dystrybutorów muzycznych. Jeżeli zdecydujemy się na drugą opcję, nasze utwory w natychmiastowym tempie będą poddane ocenie znacznie szerszego grona odbiorców. Kanały osób zajmujących się dystrybuowaniem muzyki mają bowiem dużą ilość subskrybentów, którzy są powiadamiani o każdej nowej wstawce na nim umieszczanej.